آیا ملک مشاع بدون اجازه شریک امکان پذیر است؟

سوال:  

من و دوستم یک باغ را به طور شراکتی به صورت 3 دانگ ، 3 دانگ اری کرده ایم. می‌خواستم بپرسم آیا من می‌توانم یک دانگ از سهم خودم را بم یا به کس دیگری واگذار کنم؟

پاسخ:

هرکدام از شما 2 نفر می‌توانید بدون اجازه دیگری، نسبت به سهمی که مالک آن هستید، اقداماتی از قبیل و اجاره انجام دهید اما اگر شما سهم‌تان را به شخص دیگری بید، اگرچه این از لحاظ قانونی درست است و مانعی ندارد؛ اما پس از انتقال مالکیت، چنانچه ار جدید، بخواهد به عنوان مالک جدید در ملک حاضر شده و ست یا تصرفی تحت هر عنوان نماید و شریک شما راضی به این عمل نباشد، می‌تواند مانع از تصرفات او شود و این ممانعت از طرف دوستتان قانونی است .
این نکته قابل توجه است که بر اساس قانون چنانچه شما ملک را به شخصی غیر از شریکتان بید برای شریکتان حقی ایجاد می‌شود که در قانون به آن «حق شفعه» یا همان حق شریک دوم می‌گویند و به این معنی  است که هرگاه مال غیرمنقول قابل تقسیمی بین 2 نفر مشترک باشد و یکی از 2 شریک سهم خود را به شخص دیگری بد، شریک دیگر حق دارد قیمتی را که مشتری داده است به او بدهد و مالک سهم فروخته شده شود.

ینابراین با استفاده از این حق دوست شما می‌تواند با پرداخت ثمن معامله به ار سهم فروخته شده را در ملکیت خود درآورد.

شریک ,مالک ,دانگ ,بدون اجازه ,امکان پذیر ,شریک امکان ,اجازه شریک ,مشاع بدون منبع

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

Mrshedi کلید و پریز مبل ایرانیان دلنوشته های دانش آموزان❤️❤️